Orszak Trzech Króli

Nieznana gwiazda zabłysła na niebie
I swoim blaskiem, jaśniejszym od słońca,
Przenika z mocą umysły i serca
Szlachetnych mędrców./LG/

6 stycznia w Uroczystość Objawienia Pańskiego zwanego Świętem Trzech Króli z naszego kościoła po raz już kolejny wyruszył Orszak Trzech Króli. Po Mszy Świętej o g. 11.30 wszyscy zebrani wyszli przed świątynie, aby wyruszyć w pierwszej „purpurowej kolumnie” (jednej z trzech naszego miasta). Na czele barwnego korowodu niesiony był sztandar, za nim król z darem mirry wieziony powożony parą koni ze stadniny Tadeusza Wrześniaka. Kolejno za zaprzęgiem kroczyła orkiestra górnicza Siarkopolu, a dalej wszyscy uczestnicy Orszaku. Grupa licząca ponad ok. 200 osób śpiewała kolędy na przemian z Orkiestrą.

 A kiedy doszli do kresu swej drogi,
Znaleźli Dziecię zrodzone w ubóstwie;
Pokorną wiarą, silniejszą niż rozum,
Poznali Pana./ LG/

Dochodząc do Rynku gdzie była przygotowana Szopka bożonarodzeniowa, spotkaliśmy już II „niebieską kolumnę”, która przybyła z kościoła św. Bartłomieja. Przy akompaniamencie orkiestry grającej kolędy dołączyliśmy oczekując na III „zieloną kolumnę”, która wyszła z sanktuarium św. Jana Pawła II. Po krótkim oczekiwaniu, które wypełniały śpiewy dzieci z Przedszkola nr 8 doszła ostatnia kolumna. Trzej Królowie spotkali się razem i wspólnie złożyli Panu dary.

Dla Boga Stwórcy: obłoki kadzidła,
Dla Króla istnień: złociste klejnoty,
Ludzkiemu ciału, co umrze na krzyżu:
Pachnąca mirra. / LG/

Wspólny śpiew wychwalający Narodzenie Syna Bożego był okazją do doświadczenia wspólnoty Kościoła. Zwieńczeniem całego wydarzenia było błogosławieństwo udzielone wszystkim obecnym i życzenia burmistrza miasta pana Leszka Kopcia nawiązujące do Uroczystości i rozpoczętego Nowego Roku..

Wielbimy Ciebie, przedwieczna Mądrości,
I Twego Ojca, i Ducha Świętego;
Niech gwiazda wiary prowadzi nas wszystkich
Ku Tobie, Jezu. Amen. / LG/