Pielgrzymka do Sulisławic

9 czerwca o godzinie  900  Mszą Świętą w kościele świętego Bartłomieja rozpoczęła się 198 piesza pielgrzymka do sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach. Tuż po Mszy Świętej 250 pątników w duchu modlitwy i pokuty wyruszyło w trasę do Matki Bożej Sulisławskiej, niosąc ze sobą prośby i podziękowania za otrzymane łaski. Zwieńczeniem blisko 30-kilometrowej trasy było czuwanie modlitewne przed obrazem Matki Bożej Sulisławskiej, zakończone Apelem Jasnogórskim.

10 czerwca do Sanktuarium w Sulisławicach dotarli rowerzyści, którzy kolejną swoją rowerową pielgrzymkę rozpoczęli tego dnia o godzinie 700 wyruszając od kościoła świętej Barbary w Staszowie.

W niedzielę o godzinie 930 odbyła się uroczysta Msza Święta koncelebrowana w Sanktuarium w Sulisławicach w intencji pielgrzymów i mieszkańców Staszowa. W homilii kaznodzieja przypomniał m. in. o zwyczaju pielgrzymowania do tego świętego miejsca, który wywodzi się z czasów, kiedy w Staszowie panowała epidemia cholery. Każdy pątnik pielgrzymuje do Sanktuarium w Sulisławicach w intencji swojej, często również w intencji osób, które pozostały w domu lub tych, którym obiecał modlitwę.  „Każda modlitwa zostaje wysłuchana, człowiek otrzymuje łaski, ale nie zawsze w taki sposób, jak tego oczekuje. Czy jesteśmy gotowi zgodzić się z wolą Bożą? Czy jesteśmy gotowi przyjąć krzyż, jeśli chce tego Bóg?” – tymi słowami kaznodzieja zakończył homilię.

Pątnicy pożegnali Sulisławice o godzinie 1215 w niedzielę. W Staszowie zostali przywitani po godzinie 19. Najmłodsi pielgrzymi mieli po 5,6 lat, a najstarsi ponad 80. Każdego roku pielgrzymka do sanktuarium Maryjnego zrzesza coraz więcej osób, tegoroczna pielgrzymka była największa od kilku lat.