Strona główna » Bez kategorii » Korzystanie z duchowych darów Kościoła

Korzystanie z duchowych darów Kościoła

26 grudnia 2020

Każdy okres poprzedzający ważne wydarzenie w tradycji chrześcijańskiej ma na celu pobudzenie naszych sumień do przeprowadzenia „inwentaryzacji” naszego dobytku przede wszystkim na płaszczyźnie sfery duchowej. Aby w odpowiedni sposób wprowadzić nas w świętowanie Narodzenia Pańskiego, Kościół katolicki daje nam czas Adwentu, czyli czas poprzedzający pamiątkę pierwszego przyjścia prawdziwego Boga i jego wcielenia, jak również czas przypominający o oczekiwaniu na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.

Również i w naszej wspólnocie parafialnej mogliśmy wspólnie przeżywać czas oczekiwania na przyjście Pana uczestnicząc w codziennych nabożeństwach. Każdego poranka w dni powszednie w naszym kościele o godzinie 6:00 rozpoczynaliśmy nasze spotkania roratnie od wyśpiewania Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, następnie bardzo licznie uczestniczyliśmy we Mszy św. Eucharystia o godzinie 17:00 była poprzedzana nabożeństwami: w poniedziałek – ku czci św. Barbary, w środę – do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w piątek – do Miłosierdzia Bożego; we wtorek, czwartek i sobotę –  wystawienie Najświętszego Sakramentu do prywatnej adoracji w ciszy. W każdą sobotę adwentu Msza św. wieczorna połączona była z Nieszporami.

Podsumowując czas adwentu warto również wspomnieć o rekolekcjach adwentowych prowadzonych i głoszonych przez ks. Dariusza Bęca, którego słowa wciąż brzmią nam w uszach i mobilizują do czynienia dobra. Na „finiszu” Adwentu zorganizowana była spowiedź przedświąteczna pozwalająca wiernym dostąpić daru Bożego Miłosierdzia.

Bogactwo nabożeństw to jedno, otwartość na działanie i łaskę Boga, która stale spływa na nas – to drugie. Czy już teraz jesteśmy w stanie zadać sobie pytanie i na nie odpowiedzieć, jak te święta przeżyliśmy: z Bogiem, obok niego? czy zdążyliśmy przygotować się na przyjęcie prawdziwego Boga w osobie Dziesiątka Jezus?

Nigdy nie jest za późno, pomimo naszego ciągłego spóźniania, ociągalstwa, braku systematyki w zakładanych postanowieniach bycia lepszym w oczach Boga. Duchowe bogactwo Kościoła katolickiego – którego przez chrzest jesteśmy cząstką – daje nam „oktawę Bożego Narodzenia”, czyli wydłuża naszą radość na kolejne osiem dni. Korzystajmy z tego daru i dziękujmy Panu za możliwość doświadczenia kolejnego adwentu i kolejnych świąt. Z nadzieją w sercu wkraczajmy w Nowy Rok.

Michał Janus

Bez kategorii