Strona główna » Bez kategorii » Wielki Czwartek

Wielki Czwartek

27 marca 2016

Niedziela Palmowa rozpoczęła w Kościele Katolickim obchody Wielkiego Tygodnia. Szczególne znaczenie ma tzw. święte triduum paschalne które obejmuje liturgię od Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek do Niedzieli Wielkanocnej.

W Wielki Czwartek w godzinach porannych w kościołach katedralnych tylko biskupi przewodniczą uroczystej Mszy św. koncelebrowanej wraz z kapłanami z diecezji. Podczas tej Mszy świętej zwanej Mszą świętego krzyżma, ma miejsce odnowienie przyrzeczeń kapłańskich oraz poświęcenie olejów świętych: krzyżma i oleju chorych.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej, celebrowana w godzinach wieczornych, rozpoczyna obchód Świętego Triduum Paschalnego. Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia sakramentu kapłaństwa i Eucharystii. Obrzęd obmycia nóg wskazuje na Chrystusa Sługę – wzór postępowania chrześcijanina. Po uroczystym „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy aż do Liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. Po Mszy św. przenosi się Najświętszy Sakrament do tzw. „ciemnicy” pamiątki modlitwy Jezusa w Ogrojcu, Jego pojmania i uwięzienia.

Bez kategorii